Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną

Trzysemestralne studia podyplomowe mają charakter kwalifikacyjny.

Celem studiów jest przygotowanie nauczycieli do pracy jako nauczyciel przedszkola i nauczyciel kształcenia zintegrowanego w klasach I-III szkoły podstawowej.

Ponadto absolwent nabywa uprawnienia do prowadzenia zajęć specjalistycznych korekcyjno – kompensacyjnych dla uczniów, u których stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające  uzyskanie osiągnięć wynikających z podstawy programowej dla tego etapu edukacyjnego, zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju, a także do prowadzenia zajęć psychoedukacyjnych dla rodziców, poradnictwo dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz konsultacji i warsztatów dla rodziców i nauczycieli z zakresu terapii pedagogicznej.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

• w przedszkolach;
  • w nauczaniu zintegrowanym I-III w szkołach podstawowych;
  • w instytucjach społecznych i artystycznych specjalizujących się w opiece i edukacji dziecka na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym;
  • w ramach edukacji domowej;
  • przy realizacji projektów unijnych związanych z edukacją małego dziecka;
  • rozwinąć własna działalność gospodarczą( np. organizowanie alternatywnych form wychowania przedszkolnego, zakładanie prywatnych przedszkoli)

Wybrane bloki tematyczne:

• Pedagogika;
  • Psychologia;
  • Dydaktyka przedmiotowa;
  • Prawa dziecka;
  • Metodyki zajęć korekcyjno- kompensacyjnych z dzieckiem z trudnościami w nauce matematyki, czytania i pisani oraz zaburzeniami rozwoju ruchowego;
  • Metodyki zajęć terapeutycznych z dzieckiem z zburzeniem zachowania;
  • Metodyka zajęć wczesnego wspomagania rozwoju;
  • Komunikacja w pracy z dzieckiem, grupą, rodziną,
  • Kierowanie procesem grupowym oraz skuteczne sposoby reagowania w sytuacjach trudnych;
  • Zakładanie własnej działalność gospodarczej (ekonomika, zarządzanie, podstawy prawne

Studia: podyplomowe

– studia niestacjonarne 5-6 zjazdów w semestrze (soboty i niedziele).
Czas trwania studiów: 2, 3 lub 4 semestry
Absolwent: otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną