Pedagogika wczesnoszkolna

Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną

Celem studiów jest przygotowanie pedagogiczne absolwentów oraz nabycie kwalifikacji do pracy jako nauczyciel przedszkola i nauczyciel kształcenia zintegrowanego w klasach I-III szkoły podstawowej.

Ponadto absolwent nabędzie uprawnienia do prowadzenia zajęć specjalistycznych korekcyjno – kompensacyjnych dla uczniów, u których stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające  uzyskanie osiągnięć wynikających z podstawy programowej dla tego etapu edukacyjnego, zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju, a także do prowadzenia zajęć psychoedukacyjnych dla rodziców, poradnictwo dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz konsultacji i warsztatów dla rodziców i nauczycieli z zakresu terapii pedagogicznej.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

• w przedszkolach;
  • w nauczaniu zintegrowanym I-III w szkołach podstawowych;
  • w instytucjach społecznych i artystycznych specjalizujących się w opiece i edukacji dziecka na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym;
  • w ramach edukacji domowej;
  • przy realizacji projektów unijnych związanych z edukacją małego dziecka;
  • rozwinąć własna działalność gospodarczą( np. organizowanie alternatywnych form wychowania przedszkolnego, zakładanie prywatnych przedszkoli)

Wybrane bloki tematyczne:

• pedagogika;
  • psychologia;
  • dydaktyka przedmiotowa;
  • prawa dziecka;
  • metodyki zajęć korekcyjno- kompensacyjnych z dzieckiem z trudnościami w nauce matematyki, czytania i pisani oraz zaburzeniami rozwoju ruchowego;
  • metodyki zajęć terapeutycznych z dzieckiem z zburzeniem zachowania;
  • metodyka zajęć wczesnego wspomagania rozwoju;
  • komunikacja w pracy z dzieckiem, grupą, rodziną,
  • kierowanie procesem grupowym oraz skuteczne sposoby reagowania w sytuacjach trudnych;
  • zakładanie własnej działalność gospodarczej (ekonomika, zarządzanie, podstawy prawne)

Studia: licencjackie (pierwszego stopnia)

– studia stacjonarne (zajęcia odbywają się od poniedziałku do czwartku),
Czas trwania studiów: 3 lata, 6 semestrów
Uzyskiwany tytuł: licencjat. Naukę można kontynuować na studiach magisterskich lub studiach podyplomowych.

Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną