Literatura dla dzieci

Podziel się

Aż trudno uwierzyć, że literatura dla dzieci dopiero od niedawna jest wykładana na studiach pedagogicznych. A przecież zwykle stanowi pierwszy kontakt dziecka ze sztuką i buduje zasoby wewnętrzne, z których korzystamy całe życie. Jako dorośli nadal pamiętamy baśnie i wierszyki z dzieciństwa, wspominamy bohaterów książek, z którymi przeżywaliśmy egzotyczne przygody, śmiejemy się z rymowanek.

Oprócz literatury tworzonej przez profesjonalnych autorów — pisarzy i poetów — mamy wiele utworów anonimowych, tworzonych przez same dzieci. Wyliczanki, przezywanki, zgadywanki — to folklor dziecięcy, który przechowujemy w pamięci mimo upływu lat. Myli się ten, kto myśli, że te wierszowanki są bezwartościowe. Przeciwnie — stanowią nasze wspólne dziedzictwo, uwrażliwiają dziecko na słowo, rytm i rym, socjalizują dzieci i sprawiają im satysfakcję z umiejętności posługiwania się mową wiązaną.

Należy pamiętać, że nie wszystkie dzieci mają równy start. Niektóre pochodzą z domów, gdzie książek się nie czyta. Dlatego zadaniem pedagoga — nauczyciela i wychowawcy — jest zapoznać dzieci z bogactwem kulturowym zamkniętym w książkach, otworzyć przed nimi świat magicznych opowieści i fantastycznych przygód. Jeśli zaniedbamy edukację dzieci we wczesnym okresie życia, są niewielkie szanse, że dziecko w późniejszym wieku sięgnie po książkę. Czytelnika należy wychować. Po co? Ponieważ nie można zamykać przed dziećmi możliwości samodzielnego poznawania świata poprzez książki.

Dla dorosłych — pedagogów i rodziców — ważne jest, że książki dla dzieci są wspaniałym narzędziem wspierającym edukację i wychowanie dzieci. Dają wiedzę, rozrywkę, dobry przykład, skłaniają do refleksji, uczą pięknego wysławiania, rozwijają wyobraźnię.

Na zajęciach z przedmiotu „Literatura dla dzieci” studenci poznają funkcje literatury i jej historię, uczą się korzystać z niej jako wartościowego i wspaniałego narzędzia edukacyjno-wychowawczego w przyszłej pracy.

 

Zajęcia z przedmiotu „Literatura dla dzieci” na Wydziale Pedagogicznym Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa prowadzi dr Agnieszka Križ.


Podziel się