Metodyka edukacji muzycznej

Podziel się

Muzyka to najlepszy język
do poruszania serc ludzi
na całym świecie

Jimmy Page

 

Zapewne wielu marzy, aby w pracy pedagoga być dla swoich podopiecznych przewodnikiem, drogowskazem, opiekunem budzącym zaufanie. Muzyka wyzwala w nas to, co najlepsze, pozwala wyrazić to, co trudne do wyrażenia, opisać to, co nieopisywalne. Jest wspaniałym narzędziem do nawiązania wspólnego języka z dzieckiem, do wejścia w jego świat i zrozumienia go. Ale jak to zrobić?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z faktu, że muzyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka już od najmłodszych lat (zwłaszcza pierwsza dekada). Właśnie wtedy rozwijana jest m.in. koordynacja słuchowo-ruchowa. Zapewniając dziecku kontakt z muzyką, musimy pamiętać, aby poznać jego atuty i pragnienia, wykorzystać jego dobre strony, a wyeliminować słabe.

Wielu dorosłych jest zniechęconych do muzyki ze względu na doświadczenia z przeszłości, kiedy lekcje muzyki często były przykrym obowiązkiem. Aby nie powielać dawnych schematów, dajemy studentom możliwość poznania sztuki muzycznej z zupełnie innej strony. Ćwiczenia i warsztaty, podczas których każdy student będzie czuł się komfortowo, pozwolą na nowo odkryć artystyczny potencjał (który znajduje się w każdym z nas), a także zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne w pracy pedagoga.

Na zajęciach wykorzystywane są różnorodne i atrakcyjne metody. Należy pamiętać, że muzyka przenika wszystkie epoki i łączy pokolenia, np. utwory muzyki klasycznej sprzed 200 lat wykorzystywane są obecnie w reklamach, filmach, bajkach itp. Formę przekazu muzyki trzeba dostosować do obecnych czasów. W przeciwnym razie uczniowie nie będą zainteresowani tym, co chcemy im przekazać, i zamiast zafascynować przedmiotem, zniechęcimy ich do niego.

Podczas zajęć studenci poznają techniki i sposoby pozwalające dotrzeć do młodych ludzi. Czując się swobodnie w świecie muzyki i dysponując odpowiednimi narzędziami, można dotrzeć do uczniów, którzy mimo wielu bodźców obecnych we współczesnym cyfrowym świecie z radością będą uczestniczyć w zajęciach.

 

Zajęcia z przedmiotu „Metodyka edukacji muzycznej” na Wydziale Pedagogicznym Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa prowadzi mgr Natalia Kruczyńska.


Podziel się